Kpss 2010 Mağdurları İçin Yeniden Atama

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın tarafından hazırlanan 2010 KPSS'de FETÖ üyelerinin soruları sızdırması sebebi ile kamuya yerleşemeyen kişilerin mağduriyetine ilişkin soru önergesini Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yanıtladı.

Kpss 2010 Mağdurları İçin Yeniden Atama
Kpss 2010 Mağdurları İçin Yeniden Atama Nisa Nur Ata

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Konu Hakkında Ne Beyan Etti?

Soru önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı konu hakkında 2010 KPSS'de sadece soru ve cevaplara ulaşarak yasalara aykırı şekilde hak etmediği puanı almak sureti ile ataması yapılan personellerin görevine son verilmiştir. Sınava ilişkin cevapları hukuka aykırı olarak ( sınav öncesinde ya da sınav sırasında elde) edinen kişileri için bu puan ile yeniden bir atama yapılmasına ilişkin kanunda bir düzenleme mevcut değildir.” dedi.

İki KHK İçin Durum Karşılaştırıldığında Sonuç Nedir?

Sayın Yılmaz 670 ve 675 sayılı KHK’lar ile bu konu hakkında 675 sayılı KHK’nın 17’nci maddesinin üçüncü fıkrası ile 670 sayılı KHK’nın 6’ncı maddesinde belirtildiği üzere '' 2010 KPSS için sınav soru veya cevaplarının yasaya aykırı olarak sınav süresi içerisinde veya daha önce elde edinilmesi adli soruşturma veya yargılama uygulanır. '' 2010 KPSS Lisans Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavına ait olan soruları ve cevapları sınav öncesi veya sınav sırasında öğrenen ve bu sebep ile ataması yapılmış olanlardan atamaları iptal edilen kişilerin için adayların puanlarına yönelik yeni bir hesap yapılması ve bu şekilde yeni bir atamanın olması hakkında hem 670 ve 675 sayılı KHK’lar ve hem de başka bir kanun veya kanun hükmünde kararnamede hiç bir hüküm yer almadığından yapılacak bir işlem söz konusu değildir.” beyanında bulunmuştur.

KPSS CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın FETÖ Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz
Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500