20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması Yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Şubat ayında alımı yapılacak olan sözleşmeli öğretmenlik için atama takvimi açıklandı.

20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması Yapılacak
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması Yapılacak Kemal Erbilen

Bir süre önce Milli Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz tarafından Şubat 2017’de 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapılacağı duyurulmuştu. Bu duyurunun ardından merakla bekleyişe geçen öğretmenler için nihayet takvim açıklandı. Ön başvurular 15 – 21 Mart 2017 tarihleri arasında alınacak. 27 Mayıs 2017 de sözlü sınava alınacak olan öğretmenlerin listesi yayınlanacak ve 3- 7 Nisan 2017 tarihleri arasında da sözlü sınav yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 20 bin sözleşmeli öğretmen alımının yapılacağı duyurulduktan sonra öğretmen adayları kontenjan sayısını yetersiz bularak arttırmak için çeşitli uğraşılara girmişti. Fakat çabalar sonuçsuz kalarak herhangi bir artırım söz konusu olmadı.

15 – 21 Mart 2017 tarihleri arasında Sözleşmeli Öğretmenlik için başvurmak isteyen öğretmenler, başvuru tarihleri arasında http://mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr adreslerinden elektronik ortamda form dolduracaklar. Başvuru formlarının çıktısını alan adaylar bizzat kendileri veya noter üzerinden vekalet verdikleri kişiler aracılığıyla onaylama işlemleri yine il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde yapılabilecek. Başvuru merkezlerinde ilgili belgelerin birer kopyası alınarak adaylara geri verilecektir. Sözlü Sınav Merkezi seçiminde ilan edilen iller (Adana, Ankara, Antalya, Erzurum, İstanbul, İzmir ve Şanlıurfa) arasından en fazla 5 tanesi seçilebilecek. Sözlü sınav yerlerinin açıklanmasının ardından herhangi bir sözlü sınav merkezine yerleşemeyen adayların sözlü mülakat yerleri daha sonra Bakanlıkça belirlenerek ilan edilecektir. Tercih yapacak olan öğretmenlerin 2016 KPSS den KPSSP10 ve KPSSP121 puan türlerinden en az 50 puan ve üzeri bir puan almış olmaları gerekiyor. Bu puanlardan her alan için en yüksek puandan başlanarak sıralama yapılacak ve belirlenen kontenjanın 3 katı kadar öğretmen sözlü mülakata çağırılacak. Sözlü mülakatta 60 ve üzeri puan alan öğretmenler, atanmak üzere tercih yapmaya hak kazanacaktır. Atanma tercihleri ise yine elektronik ortamdan yapılacaktır.

 

20 bin sözleşmeli öğretmen atasması öğretmen ataması sözleşmeli öğretmen atamaları
Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500