KPSS Nedir?

Milyonlarca kişinin doğrudan veya dolaylı olarak yakından ilgilendiği KPSS nedir, e değildir hep birlikte bir göz atalım

KPSS Nedir?
KPSS Nedir? Kemal Erbilen

KPSS, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın kısaltılmış halidir. Ülkemizde bulunan kamu kurum ve kuruluşları çalıştıracakları memurları bu sınav aracılığıyla almaktadır. Bu sınav, adayların mezuniyetine göre farklı alanlarda ve konularda hazırlanan bir dizi sınavdan oluşmaktadır. Temel olarak 3 kısma ayrılmaktadır:

  1. KPSS A Grubu
  2. KPSS B Grubu
  3. KPSS Öğretmenlik

KPSS A Grubu’na İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve diğer bazı bölüm mezunları girebilmektedir. Müfettiş, denetçi, mühendis ve uzman gibi memurluk kadrolarına başvurular bu puan türü üzerinden yapılmaktadır. Her yıl yenilenen KPSS A Grubu sınavlarından kurumların ihtiyaçlarına göre KPSSP4 ile KPSSP120 puan türü arasındaki puanlarla alımlar yapılmaktadır.

KPSS B Grubu’na herhangi bir lisans bölümünden mezun olan tüm adaylar girebilmektedir. KPSS A Grubu kadrolar haricinde kalan memurlukların alımları bu puan sınıfından olmaktadır. Adaylar KPSSP3 puan türü ile tercih yapabilmektedir ve sınav çift yıllarda (2 yılda 1 kez) yapılmaktadır.

KPSS Öğretmenlik Grubu’na ise eğitim fakülteleri mezunları ile pedagojik formasyonu olan fen edebiyat fakülteleri mezunları ile tüm eğitim fakülteleri mezunları girebilmektedir. Bu sına her yıl yapılmaktadır. Atamalarda KPSSP10 ve KPSSP121 puan türlerine göre atamalar yapılmaktadır.

KPSS’ye girebilmek için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Fakat bazı kadrolarda alımlar yapılırken yaş sınırlaması konulmaktadır. Örneğin uzman yardımcılığı için KPSS’ye giren bir aday 35 yaşından büyükse yüksek puan alsa bile maalesef atanamayacaktır.

Bir aday aynı zamanda birden fazla KPSS’ye girebilir. Bunun için mezuniyet alanı belirleyici olmaktadır. Her aday KPSS B Grubu olarak bilinen Genel Kültür ve Genel Yetenek Sınavına girmek zorundadır. Eğer öğretmenlik tercih edecekse KPSS Öğretmenlik Sınavına da girilmesi gerekmektedir. Ya da A Grubu kadrolara başvurulacaksa KPSS A Grubu sınavlarına da girilmesi gerekmektedir. Sadece Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavına da girilerek tercih yapılması mümkündür. Bu husus tamamen adayın kendi tercihine ve mezuniyet bölümüne göre değişmektedir. 

kpss nedir kpss ne demek kpss açılımı ne
Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500