Ortaöğretim – Ön Lisans KPSS Nedir Ne Zaman Yapılır

KPSS ile ilgili genel bilgilerden Ortaöğretim KPSS nedir konusuna değinelim. Ortaöğretim olarak bilinen lise ve Önlisans olarak bilinen Yüksekokul mezunlarının girdiği bu sınavı tüm detayları ile ele alalım.

Ortaöğretim – Ön Lisans KPSS Nedir Ne Zaman Yapılır
Ortaöğretim – Ön Lisans KPSS Nedir Ne Zaman Yapılır Kemal Erbilen

Son yıllarda kaldırılacağı konuşulan ama henüz bu konuda resmi bir açıklama yapılmayan Ortaöğretim KPSS’ye lise ve yüksekokul mezunları ile mezun olabilecek konumdaki öğrenciler girmektedir. Bu sınav her iki yılda bir kez yapılmakta olup bu yıllar çift (2016, 2018 vb…) yıllardır. Son olarak 20 Kasım 2016 tarihinde yapılan bu sınavın bir sonraki oturumu tahminen Ekim -Kasım 2018 tarihinde yapılacaktır.

Ortaöğretim sınavına;

  • Liseden mezun olan veya son yerleştirme tarihinde (2 yıl içinde) mezun olabilecek öğrenciler,
  • Önlisans bölümlerinden mezun olan veya son yerleştirme tarihinde mezun olabilecek öğrenciler,
  • Lisans bölümlerinde okuyup da mezun olmayan öğrenciler katılabilmektedir.

Ortaöğretim düzeyinde yapılan KPSS’de Genel Kültür ve Genel Yetenek olmak üzere 2 tür alan bulunmaktadır. Türkçe ( 30 soru ) ve Matematik ( 30 soru ) Genel Yetenek kısmını oluşturmaktadır. Genel Kültürde ise Coğrafya ( 18 soru ), Tarih ( 30 soru ) ve Vatandaşlık ( 12 soru ) soruları yer almaktadır. Vatandaşlık sorularının içerisinde güncel konularla ilgili sorular da bulunmaktadır. Toplamda 120 sorudan oluşan bu sınavın geçerlilik süresi 2 yıldır. Bir sonraki Ortaöğretim KPSS yapıldığı zaman geçerliliği sona ermektedir.

Ortaöğretim KPSS ile yapılan memur atamaları genel olarak Kasım ve Haziran aylarında olmak üzere her yıl 2 kez yapılmaktadır. Bu genel atamaların yanı sıra kurumlar zaman zaman ihtiyaç duydukları pozisyonlar için personel alımlarına çıkabilmektedir. Memur alımı ilanları olduğu zaman gerekli şartlar da sağlanıyorsa KPSS Ortaöğretime girmiş olan bir aday bu alımlara başvuru yapabilmektedir. Puan üstünlüğüne göre yapılan sıralamanın ardından varsa sözlü ve/ veya yazılı mülakata girmeye hak kazanılmaktadır. Burada da başarılı olup da iyi puan alan bir aday artık memur olma hayaline kavuşmuş olacaktır. 

Ortaöğretim KPSS nedir Ortaöğretim KPSS ye kimler başvurabilir Ortaöğretim KPSS ye kimler girebilir
Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500
Serkan     2017-10-26 Saglik lisesi mezunu olmak uzereyim 75 80 puanla herhangi biyere girebilirmiyimm
Yusuf     2017-10-09 Düz lise mezunuyum.Istanbul Ankara gibi büyük sehirlerde memur olabilmek için en az kaç puan gerekli