KPSS B Grubu Kadrolar ve Merak Edilenler

KPSS B Grubu sınav ve bu sınav hakkında en çok merak edilen sorularınızı cevaplıyoruz.

KPSS B Grubu Kadrolar ve Merak Edilenler
KPSS B Grubu Kadrolar ve Merak Edilenler Kemal Erbilen
Bu içerik 795 kez okundu.

KPSS B Grubu Kadrolar, genel olarak memur olarak tabir edilen bilgisayar işletmeni, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, programcı, çözümleyici, mühendis, mimar, psikolog tekniker, teknisyen, hizmetli ve yönetici asistanı gibi kadrolardan oluşmaktadır. Bu kadrolara atanan memurlar mezuniyetine göre ortaöğretim, önlisans ve lisans bitirmiş olabilirler. Bu yazımızda ağırlıklı olarak lisans mezunlarının girebileceği KPSS B Grubu sınavından ve memurluklarından bahsedeceğiz.

KPSS B Grubu denildiği zaman akla ilk gelen şey Genel Kültür ve Genel Yetenek Sınavlarıdır. Memur olmak isteyen herkes bu sınavlara girmek zorundadır. Genel olarak Haziran-Temmuz aylarında (2 yılda 1 kez olmak üzere ) yapılan bu sınav yapılan değişiklik ile Mayıs ayın alınmış bulunmaktadır. Ortaöğretim ve önlisans mezunları ise Eylül-Ekim dönemlerinde bu sınavlara girmektedir.

KPSS B Grubu atamaları merkezi veya kurumsal (ara) atamalarla yapılmaktadır. Merkezi atamalar ÖSYM tarafından genellikle Şubat, Haziran ve Kasım dönemlerinde yapılmaktadır. Kurumsal atamalar ise ilgili kurumların ihtiyaç duydukları zaman yapılmaktadır. Adaylar bu kadroları tercih ederken çoğunlukla KPSSP3 puanlarını kullanmaktadır ve bu sınavın geçerliliği 2 yıldır.

Yapılan son değişikliklere göre KPSS B Grubu sınavlarında 30 Türkçe, 30 Matematik, 27 Tarih, 18 Coğrafya ve 15 Vatandaşlık olmak üzere toplamda 120 soru sorulmaktadır. Bu soruları cevaplamak için ise adaylara 130 dakika verilmektedir. Bu sınava girmek isteyen adayların illa mezun olmalarına gerek yoktur. Sınavın geçerli olduğu 2 yıllık süre içerisinde mezun olabilecek konumdaki tüm öğrenciler de girebilirler. Yabancı Dil Sınavı öğrencilerin isteğine bağlı olup bazı puan türlerinin hesaplanmasında kullanılmaktadır. Eğer adaylar o kadrolara başvuru yapacaklarsa Yabancı Dil Sınavına da girmelidir.

Son olarak merkezi atamalarda atanmaya hak kazanan adaylara ayriyeten mülakat yapılmayarak doğrudan göreve başlayabileceklerini belirtelim. Kurumsal atamalarda ise yazılı ve/veya sözlü mülakatlar uygulanabilmektedir.

KPSS B Grubu Kadrolar kpss b grubu b grubu kpss
Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500
ADMİN     2017-06-29 @Yusuf -Ödemeleri alan, karşılığında makbuz veren ve bunların dosyalarını kapatıp muhasebeye bildiren memurdur. Masabaşı iştir.
Yusuf     2017-06-29 Slm admin ya bu belediyelerde çalışan tahsildar hakında detaylı bilgi verebilormisin sahadami calisiyolar yoksa masabasimi çalışma koşuları maaşları falan bilgilendirirsen ckokk sevinirim ...