Branş Sıralaması Nedir?

Branş Sıralaması Neden ve Nasıl Değişir? Branş Sıralamasının Önemi Nedir? Branş Sıralamasına Nereden Bakılır?

Branş Sıralaması Nedir?
Branş Sıralaması Nedir? ADMİN

Branş Sıralaması Nedir?

Branş sıralaması KPSS'ye giren adayların bölümlerinde kaçıncı sırada olduklarını gösteren sıralamadır.

 

Branş Sıralaması Neden ve Nasıl Değişir?

Ortaöğretim, ön lisans veya lisans düzeyinde KPSS'ye girmiş bir aday hangi bölümden mezun ise o bölümden puanına göre sıralaması vardır. Kendinden yüksek adaylar kadrolara yerleştikçe branş sıralaması yükselir. Eğer kendi puanından yüksek puan alan aynı bölümdeki adaylar yerleşmediyse sıralama değişmez. Örnek ile açıklarsak;  Kamu Yönetimi mezunu bir aday branş sıralamasında 3 bininci sırada iken kendisinden yüksek puan alan Kamu Yönetimi mezunlarından 100'ü atandıysa branş sıralaması 3000'den 2900'e çıkar. 

 

Branş Sıralamasının Önemi Nedir?

Branş sıralaması en az KPSS puanı kadar önemlidir. Adayın atanma şansını gösterir. Örnek ile açıklarsak; branş sıralamasında 150. sırada olan bir hemşire 160 kişilik hemşire alımı olduğunda atanır.  140 kişilik hemşire alımı olduğunda diğer adayların hepsinin tercih yaptığını varsayarsak atanamaz ve diğer atamayı bekler. Diğer atama da branş sıralaması 10 olur.

 

Branş Sıralamasına Nereden Bakılır?

ais.osym.gov.tr adresine bilgilerimiz ile giriş yaptıktan sonra sol sütunda yer alan Başvurularım/Tercihlerim yazan yeri tıklıyoruz. Çıkan sayfada Sınav Başvurularım altındaki KPSS seçeneğini tıklıyoruz. Tekrar açılan sayfada "Branş Bazında Sıralama" yazan yeri tıklıyoruz. Son olarakta açılan sayfadan en altta HESAPLA butonunun üstündeki kutucuğu işaretleyerek "HESAPLA" diyoruz ve güncel branş sırlamamızı öğreniyoruz.

Branş Sıralaması Neden ve Nasıl Değişir? Branş Sıralamasının Önemi Nedir? Branş Sıralamasına Nereden Bakılır? Branş Sıralaması Ne İşe Yarar?
Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500
Özlem     2017-08-25 Branş sıralaması onemli dediler baktım 110. Sira yazıyor iyimi kötümü bilemedim zaten başvuru yapamıyoruz hiç hep yaş sınırı var madem öyle niye sınava giremezsin yaş 35 i geçmiş denmedi
ADMİN     2017-03-24 @Nurullah Buradan sorularınıza yardımcı olmaya çalışıyorum buradan konuşabiliriz.
Nurullah     2017-03-24 Adamın sizinle nasıl görüşe biliriz
ADMİN     2017-03-15 @Sibel AÖF final tarihlerinde değişikliğe gidebilirler.
Sibel     2017-03-15 Merhaba , aöf final sınavları ile kpss alan sınav tarihi aynı güne denk geliyor, bu konuda çoğu kişinin mağdur olaxağını düşünüuyorum. Teşekk7r ederim