KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI 11.000 UZMAN ERBAŞ ALIMI BAŞVURULARI BAŞLADI

Kara Kuvvetleri Komutanlığı 11 bin uzman erbaş alacağını duyurdu. Başvurular başladı.

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI 11.000 UZMAN ERBAŞ ALIMI BAŞVURULARI BAŞLADI
KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI 11.000 UZMAN ERBAŞ ALIMI BAŞVURULARI BAŞLADI Kemal Erbilen

Son Başvuru Tarihi: 1 Aralık 2017 

Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2017 yılı için 24 bin erbaş alımı yapacağını duyurdu. Bunlardan 11 bini uzman erbaş olacak. Kalan 13 bini ise sözleşmeli erbaş olarak alınacak. Bu yazımızda 11 bin uzman erbaş alımı hakkında tüm detayları ve merak edilenleri paylaşacağız. 13 bin sözleşmeli erbaş alımı ile ilgili detayları da buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yayınlanan başvuru kılavuzunun detaylarına hep birlikte bir göz atalım.

1.Genel Hususlar

 • Yayınlanan kılavuz, 2017 yılında MSB Personel Temin Daire Başkanlığının tek merkez veya mahallinden temin (Ankara ili dışındaki bölgelerdeki adaylara kolaylık sağlanması amacıyla belirlenecek olan illerde yapılacak olan sınavlar) faaliyetleri kapsamında yapacağı Kara Kuvvetleri Komutanlığı uzman erbaş alımı ilgili hususlardan oluşmaktadır.
 • Başvurular http://www.msb.gov.tr/ adresi üzerinden yapılacak olup, tüm duyurular ve bilgilendirmeler de yine bu adres üzerinden yapılacaktır.
 • Adayların başvuruları 2017 yılı içerisindeki diğer sınavlar (seçim aşamasına kadar yapılacak olan sınavlar) için de geçerli olacaktır. Aday, ilk sınava çağırılmasa bile bir sonraki sınava çağrılabilecek. Milli Savunma Bakanlığı’nın ihtiyaçlarına göre bu sınavların tarihleri değiştirilebilir.
 • Adaylar 2017 yılındaki seçim aşaması sınavlarına bir kez katılma hakkına sahiptir.
 • Uzman erbaş başvuruları ilk olarak web sitesi üzerinden yapılacaktır. Asıl başvurular ise seçim aşaması sınavlarına gelindiği zaman istenilen belgelerin hazırlanarak kayıt kabul kuruluna teslim edilerek yapılmış olacaktır.
 • MSB Per.Tem.D.Bşk.lığında (Cebeci/ANKARA) veya daha sonra ilan edilecek olan sınav merkezlerinde mahallinden temiz şeklinde başvuruları uygun bulunan ve kabul edilen adayların seçim sınavları yapılacaktır. Başvuruları kabul edilen adayların Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan “Engelli Sağlık Kurulu Raporu Vermeye Yetkili” Sağlık Kuruluşlarından, 11 Kasım 2016 tarihinde 29885 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen “Uzman Erbaş Olur” raporunu almaları gerekmektedir. İlgili raporu alamayan adaylar seçim aşamasından elenmiş olacaktır.
 • Seçim aşaması esnasında adaylara başvuru belgelerinin incelenmesi ve kayıt kabul, yazılı sınav, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları aşamaları sırasıyla uygulanacaktır.
 • Seçim aşamalarında başarılı olan adaylar, sahip oldukları diploma, sertifika gibi belgelerle birlikte yetenekleri de göz önünde bulundurularak uygun görülen sınıflara yerleştirilecektir.
 • Başvuruların tamamlanmasının ardından seçim aşamasının sınav tarihleri ve diğer duyuruları www.msb.gov.tr adresinden yayınlanarak tebliğ edilecektir. Bunun haricinde adaylara adrese tebligat gönderilmeyecektir. Eposta ve cep telefonlarına posta/mesaj bilgilendirmeleri yapılacaktır.

 

2.Uzman Erbaşlık Süreci

Uzman olma süreci başvuru, kayıt/kabul, yazılı sınav, fiziki yeterlilik sınavı, mülakat, hastane sevk ve güvenlik soruşturması olmak üzere 7 aşamadan oluşmaktadır. Süreci başarıyla tamamlayan adaylar eğitime çağrılır. Tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içerisinde belirtilen sınıfına veya eğitim merkezine katılım göstermeyen adayların başvuruları iptal edilir. 2017 için herhangi bir eğitim planlaması yapılmaz. Eğer uzman erbaş olmak istiyorsa bir sonraki yıl açılacak olan sınavlara yeniden başvuru yapması gerekir.

3.Kimler Başvurabilir

Uzman erbaş olmak isteyen adaylarda aranan şartlar şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti’nin erkek bir vatandaşı olmak,
 • Askerlik hizmetini er veya erbaş olarak yapmış ya da yapıyor olmak, terhisinden itibaren 3 yıldan fazla süre geçmemiş olmak. (3 Mart 2014 öncesi terhis olan adaylar başvuramaz)
 • Uzman çavuş pozisyonu için en az lise ve dengi veya denkliği kabul edilen bir okuldan mezun olmak,
 • Düzeltilmemiş nüfus kayıtları göz önünde bulundurulduğunda 1 Ocak 2017 itibarıyla 25 yaşını bitirmemiş olmak. ( 1 Ocak 1992 ve sonrası doğumlu olmak )
 • Askeri okullarda iken ilişiği kesilmemiş olmak,
 • TSK’da yedek subay dahil subay, astsubay, uzman erbaş veya uzman jandarma olarak istihdam edilmiş olmamak,
 • Terhisini askerliğe elverişli değildir şeklinde almamış olmak,
 • Milli güvenliği tehdit eden yapı, oluşum, gruplara ya da terör örgütlerine üyeliğinin, irtibatının veya iltisakının bulunmaması.

 

4.Başvurular Ne Zaman Başlıyor Ne Zaman Sona Eriyor?

Başvurular 3 Mart 2017 itibariyle başlamış bulunuyor. 2017 yılı boyunca alımlar devam edeceği için başvurular 1 Aralık 2017’ye kadar devam edecek.

 

5.Başvurular Nasıl Yapılacak

Tüm adayların ilk başvuruları www.msb.gov.tr adresi üzerinden online olarak yapılacaktır. Bu form son başvuru tarihine kadar güncellenebilir nitelikte olacaktır. Başvuru formunun doldurulmasından sonra adaylara aday numarası verilecek ve bu numara ile başvuru merkezlerinden kayıt yaptırılacaktır. Bu aşamadan itibaren tüm işlemler aday numarası üzerinden yapılacağı için adayların bu numarayı muhafaza etmeleri gerekmektedir. 

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

 

kara kuvvetleri uzman erbaş alımı uzman erbaş alımı 11 bin uzman erbaş alınacak
Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500
ahmet aybura     2017-09-06 askerim su an uzman cavus olmak istiyorum tlf 05425622363
ADMİN     2017-05-30 @Ramazan - Maalesef Hocam.
Ramazan     2017-05-30 Yas duzeltmesi yapilabilir mi hastane dogumu degil benimkisi uyar mi!!
Ali     0000-00-00 Ya kardeşim bizim zamanımızda böyle bir şey yoktu şimdide yaş sınırı var kaldırın şu yaş sınırında bakın bakalım bu vatan için seve seve canını verecek kaç kişi daha çıkar görün bakalım
ADMİN     0000-00-00 @Mirza Maalesef.
Mirza     0000-00-00 Gözlerimde miyop ve anstigmat var, başvurabilirmiyim ?