Olmayan Belge ile Tercih Yapıp Atanırsam Ne Olur?

Bazı KPSS adayları özellikle de acemi adaylar tercih yaparken kodlara dikkat etmemektedir. Bu kodlara dikkat etmemesi ne gibi sonuçlar doğuracağını, nelerle karşılaşacağını bilmemektedir..

Olmayan Belge ile Tercih Yapıp Atanırsam Ne Olur?
Olmayan Belge ile Tercih Yapıp Atanırsam Ne Olur? ADMİN

      KPSS'ye girmiş ve tercih aşamasına gelindiğinde ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyindeki bütün memur adaylarının dikkat etmesi gereken nitelik kodları vardır. Tercih sistemi bazı yanlış tercihleri kabul etmez zaten. Erkek şartı arayanın bayanı, mühendis şartı arayanın öğretmeni sistemin otomatik olarak kabul etmediği gibi. Ancak bazı belgeler vardır ki sistem bunu kontrol etmez ve bazı adaylar belgeye sahip olmasa da tercih yaparlar. Yabancı dil, sürücü belgesi, sertifika ve bonservisi sistem kontrol etmez ve adayda elinde olmasa da tercih edebilir. Peki elinde bunlardan olmadığı halde şartlı kadroyu tercih ederse ne olur? Tercihi sonuçlandığında kazanamadıysa hiçbir şey olmaz. Peki kazanır da  sistem tarafından yerleştirilmesi yapılırsa ne olur? İşte o zaman işler aday aleyhine işler. Kuruma  gerekli belgeyi sunamayacağı için kurum atamasını gerçekleştirmez ve aşağıdaki yönetmelik gereği bundan sonraki 3 merkezi yerleştirmeye katılamaz.

KPSS Yönetmeliğinin Ek 2. Maddesi şu şekildedir:

"Bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yapılan merkezi yerleştirme sonucu B grubuna ait herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilen adaylar, daha sonraki personel alımları için yerleştirmelerine esas alınan puanla başvuruda bulunamazlar."

 

Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500