Mezun Olanların Alt Düzeyden Girdikleri KPSS Puanı Ne Oluyor?

Ön lisansta okurken ortaöğretimden KPSS'ye girenler ile lisans okurken ön lisans veya ortaöğretimden KPSS'ye giren adayların merak ettiği konuya açıklık getiriyoruz.

Mezun Olanların Alt Düzeyden Girdikleri KPSS Puanı Ne Oluyor?
Mezun Olanların Alt Düzeyden Girdikleri KPSS Puanı Ne Oluyor? ADMİN

Bu konu için önce geçerli hükmü bir okuyalım;

"KPSS'ye Ortaöğretim veya Önlisans düzeyinden giren adayların takip eden KPSS B Grubu Lisans sınavına girmeleri halinde, bu sınav sonucunun açıklanma tarihi itibarıyla KPSS Ortaöğretim veya Önlisans sınav sonuçlarının geçerliliği sona erer; takip eden KPSS A Grubu sınavına girmeleri KPSS Ortaöğretim veya Önlisans sınav sonuçlarını etkilemez."

Hükümde açıkça belirtildiği gibi memur adayı okuduğu bölümden mezun olsa da alt düzeyde girdiği KPSS puanı geçerliliğini koruyor. Tabi bunun da KPSS A grubu için değil ama KPSS B grubu için bir sınırı var. Hükümde de  anlatttığı gibi B grubundan olan adayların puanları lisans düzeyinde sınava girdilerse sınav sonucu açıklandığı gün puanları geçerliliği kaybolur. 

Örnek verecek olursak  Ekim 2018'de okuduğu bölümün alt düzeyinde sınava giren bir B grubu lisanslı aday 2019 Mayıs'ta lisans sınavına girmiş olsun. Bu adayın da lisans  sınav sonucu Temmuz 2018 de belli oluyorsa alt düzeyde girdiği KPSS puanı temmuzda geçerliliğini kaybeder.

Konu ile ilgili sorularınızı aşağıda yorum kutusundan sorabilirsiniz. Yetkili arkadaşlar en kısa zamanda geri dönüş yapacaktır.

 

Mezun Olunca Alt Düzeyde Girdiğim KPSS Puanım Geçerli Olur mu?
Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500
ADMİN     2017-10-06 @Evet
Tuncay     2017-10-06 Hocam ben meslek lisesi mezunu radyoloji teknisyeniyim 2016 ortaögretim kpss ye girdim ve bu haziranda önlisans mezunu olup radyoloji teknikeri olmuş oluyorum 2018 önlisans kpss ye girecem bu sınav açıklanana kadar ortaögretim puanımı ile radyoloji teknisyeni sıfatıyla açılan atamalara başvurabilir miyim?
ADMİN     0000-00-00 @Gizem Ama 2016 ön lisans KPSS puanın 2018 sınavına kadar geçerli.
ADMİN     0000-00-00 @Gizem Lisanstan mezun olduktan sonra ön lisanstan giremezsin.
Gizem     0000-00-00 Pardon 2018 de girebilir miyim?
Gizem     0000-00-00 Ben 2016 onlisanstan kpssye girdim. 2017mayista da ekonometri lisanstan mezun oluyorum.2yil sonra (2019) onlisanstan sınava girebilir miyim, yoksa sadece lisans A grubuna mi girmek zorundayım?