YGS İle Alım Olmayacak mı?

ÖSYM'den LYS başvuru son gününde skandal duyuru!

YGS İle Alım Olmayacak mı?
YGS İle Alım Olmayacak mı? ADMİN

    ÖSYM bugün yayınladığı duyuruda milyonlarca YGS'ye girmiş adayın kafasını karıştırdı. Yaptığı duyuruda bazı bölümlerden YGS ile alım olmayacak LYS'ye de girmeli diye son dakika golü attı.

  • Peki bu bölümler nedir ÖSYM?
  • Bazı bölümler hangi bölümler oluyor!
  • Zaten YGS'den bölüme gireceğim diye LYS'ye çalışmayan üniversite adaylarının suçu nedir?

ÖSYM'nin bu duyurusu eğitim öğretim başlamadan yapılmalıydı ve 2017 senesi için değil 2018 senesi için olmalıydı. Umuyoruz ki ÖSYM yaptığı bu hatadan geri döner ve milyonlarca adayı mağdur etmez.

 

2017-ÖSYS: Puan Türü Değişiklikleri 

Yükseköğretim Genel Kurulu tarafından, yükseköğretim kurumlarında bulunan bazı yüksekokulların kapatılarak bünyesinde yer alan programların fakültelere aktarılması nedeniyle, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzunda merkezi yerleştirmede YGS puanı ile öğrenci alacağı duyurulan lisans programlarına (Örneğin; Antrenörlük Eğitimi, Perfüzyon programları gibi.), LYS puanı ile öğrenci alınmasına karar verilmiştir.

2017-ÖSYS’de, yüksekokulların kapatılması nedeniyle fakültelere aktarılan ve bu doğrultuda puan türü değişen ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yapılan lisans yükseköğretim programlarını tercih etmek isteyen adayların, LYS puanlarının hesaplanabilmesi için 2017-LYS’lere başvuru yapmaları gerektiği önemle duyurulur.

Adayların bilgisine saygıyla sunulur.

 
Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500
Seyfi Koçbaş     2017-04-22 ;-)