Amerikalı Komutan, Genelkurmay Başkanı Akar'a Sitem Etti

Reuters'ın haberine göre, ABD'nin Avrupa Kuvvetleri (EUCOM) komutanı Orgeneral Curtis Scaparrotti Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'a Türkiye'nin Irak ve Suriye'nin kuzeyinde düzenlediği hava saldırılarının ABD ordusu ile 'uygun şekilde' koordine olarak düzenlenmediğini söyleyerek sitem etti

Amerikalı Komutan, Genelkurmay Başkanı Akar'a Sitem Etti
Amerikalı Komutan, Genelkurmay Başkanı Akar'a Sitem Etti ADMİN

EUCOM komutanı Scaparrotti'nin geçen hafta Ankara'ya düzenlediği ziyarettte,  Orgeneral Akar'a Türkiye'nin Sincar ve Karaçok'a düzenlediği hava saldırılarına ilişkin çekincelerini dile getirdiği ifade edildi. Reuters'a konuşan bir EUCOM sözcüsüne göre, ziyarettte Scaparrotti'nin hava saldırıları sırasında Türkiye'nin ABD ile ve DAEŞ karşıtı koalisyon üyesi diğer ülkelerle uygun şekilde koordinasyon sağlamadığını söyledi.

 

ABD'li yetkililer geçen hafta, Türkiye'nin saldırılardan bir saat önce koalisyona bilgi vermesinin, sahadaki askerlerini güvenliğini sağlamak için yeterli bir zaman dilimi olmadığını söyleyerek, söz konusu davranışı eleştirmişti. Sözcü, görüşmenin gizliliğini korumak için daha fazla detay vermekten kaçındı. 

Kaynak: Hürriyet

Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500