5 Bin Kadro Merkezi Atama İçin mi?

2017 yılı bütçesinde 4 bin öğretim elemanı ve 5 bin memur kadrosu olmak üzere toplamda sadece 9 bin atama izni yer almıştı. Birçok memur adayı bütçeyle verilen 5 bin atama izninin merkezi atama için olup olmadığını merak etmektedir.

5 Bin Kadro Merkezi Atama İçin mi?
5 Bin Kadro Merkezi Atama İçin mi? ADMİN5 bin kadro merkezi atama için mi?

MEB, Sağlık Bakanlığı, Spor Bakanlığı gibi kurumlar hariç 2017 yılında sadece 5 bin kadro dağıtılacaktır. 5 bin kadrodan kurumlara ne kadar pay düşerse kurumlar bu izinleri istediği şekilde kullanabilir. Yani merkezi de alabilir, kurumsal olarak ilan verip de alabilir, naklen de alabilir. Personel alımı sadece merkezi veya ilk atamayla olmamaktadır. Çeşit çeşit atama yolları vardır hatta istifa sonra dönüş, istisnai atamalar da mevcuttur.

Özetle; 5 bin kadro sadece merkezi alımlar için değildir, tüm atama çeşitleri için geçerlidir. KİT’ler ve belediye personel alımları bu 5 binin içinde değildir. Merkezi alımları 5 bin üzerinden değerlendirmek yanlıştır. 5 bin farklı şekillerde kullanılabilir, KİT ve Belediyeler de 5 binin dışında merkezi atamada personel alabilmektedir. 

Şöyle bir tablo çıkarsa da şaşırmamak lazım: Bir kuruma çok az atama izni verilirse o kurum naklen alım yapmak isterse ilk atamayla personel almamış olacaktır. 2017’de bu şekilde planlama yapacak kurum çıkması muhtemeldir.

5 Bin Kadro Merkezi Atama
Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500