2017 KAMUDA DAİMİ KADROLU İŞÇİLER KAÇ PARA MAAŞ ALIR?

Kamuda çalışan işçi maaşlarını hakkında bilgiler vermeyi hedefliyoruz. Ocak 2017'den geçerli olmak üzere güncel maaşları buradan öğrenebilirsiniz. Tüm işçiler İŞ-KUR ataması ile mülakata usulu işe alınmaktadır. Genellikle KİT kurumları mevzuatları bu yönetimi tercih edeler. İşçilerin arasında farklılıklar vardır. Sınıf olarak 3′ ayrılır. İşçiler kendi arasında kadrolu (daimi), sözleşmeli ve taşören olmak üzeredir.İşçiler çalıştıkları kurum ile ilgili olarak haklarını savunmaları için sendikaya üye olurlar. Örneğin Botaş’ın Petrol İş Sendikası, TCDD’nın Demiryol-İş Sendikası gibi diyebiliriz. Sendikalar kurum ile 2 senede bir Toplu İş Sözleşmesi imzalarlar. Peki kamuda çalışanlar işçiler ne kadar maaş alıyor. İkramiye hakları var mıdır ? Ne kadar yıllık izin kullanırlar ? Bu konuları en ince noktasına kadar anlatacağız.

2017 KAMUDA DAİMİ KADROLU İŞÇİLER KAÇ PARA MAAŞ ALIR?
2017 KAMUDA DAİMİ KADROLU İŞÇİLER KAÇ PARA MAAŞ ALIR? Barış Yalman

Kamuda Kadrolu İşçiler (Daimi)

Burada ki başlıktan da anlaşılacağı gibi kamu kurum ve kuruluşlarında görev alan daimi personellerdir. Bunların bir aylık deneme süresi ve ondan sonra kuruma sürekli olarak atanırlar. Yıllık izinleri sendikaların kurum ile yaptıkları anlaşmalar bağlıdır. İlk sene giren kişiye izin kullandırmazlar. 2. sene de ise 2 yıllık izin hakkı olur. Aşağıda fikir vermesi amacıyla kurumları verdikleri maaşlar yazılmıştır.

DSİ – Kadrolu başlangıç (Bekar, asgari geçim indirimi eklemiş) = 1825 TL (işçi, 6200 sayılı kanuna tabi, ayrıca yılda 2 tam ve 4 yarım ikramiyeleri vardır. Burada ki maaşa eklenmemiştir.)

PTT-  Kadrolu başlangıç (Bekar, asgari geçim indirimi eklemiş) = 1849 TL (işçi, 399 sayılı kanuna tabi, ayrıca yılda 2 tam ve 4 yarım ikramiyeleri vardır. Burada ki maaşa eklenmemiştir.)

TCDD – Kadrolu başlangıç (Bekar, asgari geçim indirimi eklemiş) = 1885 TL (işçi, 399 sayılı kanuna tabi, ayrıca yılda 2 tam ve 4 yarım ikramiyeleri vardır. Burada ki maaşa eklenmemiştir.)

TSE – Kadrolu başlangıç (Bekar, asgari geçim indirimi eklemiş) = 2410 TL (memur, 3319 sayılı kanuna tabi, ayrıca yılda 2 tam ve 4 yarım ikramiyeleri vardır. Burada ki maaşa eklenmemiştir.)

DHMİ – Kadrolu başlangıç (Bekar, asgari geçim indirimi eklemiş) = 3166 TL (memur, 233 sayılı kanuna tabi)

2018 DİĞER KURUM DAİMİ İŞÇİ MAAŞLARI VE DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Çalıştığı taşra ise (Ankara dışında kalan tüm iller taşra olarak kabul edilmektedir.) farklı tazminat ve mesailer alabilmektedir. Bunlar da maaşlarına ekstra olarak yansımaktadır. Eğer şehir dışına göreve giderse, günlük 35 – 55 TL arasında ekstra kaldığı gün sayısınca fark almaktadır.

2017 KAMUDA DAİMİ KADROLU İŞÇİLER KAÇ PARA MAAŞ ALIR? kamu işçisi maaşı
Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500
Mehmet     2017-09-23 Ben kara yollarında çalışıyor maaşlarımiz çok düşük büyük şehir belediyesinin taşeron işçileri bile bizden daha fazla alıyorlar
asil     2017-08-21 mkek celikhane işçiliği hakları hakkında bilgi verebilirmisiniz
Cahit     2017-08-18 Kamuda işçiyim Size tavsiyem,karayolları,lokomotif,demiryolları ve botaşı takip edin
Ruhi BELGE     2017-08-01 Ruhi işçi yok çalışma ekmek para şiçi maaş para 10.000.TL (İnci Denizcilik)
hakan     2017-06-23 botaş hakkında bilgi yok mu?
AHMET     2017-05-01 EGM İLK BAŞLAYAN İŞÇİLER NE KADAR ALIR?